SUSITIKIMAS SU RAŠYTOJA KOTRYNA ZYLE

Sausio 16 d. su septintųjų ir aštuntųjų klasių mokiniais susitiko rašytoja, knygų dailininkė ir iliustratorė, žymi grafikos dizainerė Kotryna Zylė.  Debiutinė jos knyga „Milžinas mažylis“ 2014 m. įtraukta į geriausių metų knygų vaikams penketuką, o 2016 m. pasirodžiusi „Didžioji būtybių knyga“, po kurios Kotryna pradėta tituluoti „mitinių būtybių atstove spaudai“, nacionaliniame knygos meno konkurse apdovanota kaip gražiausia metų knyga vaikams. Šįkart autorė pristatė trečiąją savo knygą – pernai išleistą mistinį romaną „Sukeistas“. Tai pirmoji Kotrynos Zylės knyga, kurios adresatas – paauglys. Vos pasirodęs, „Sukeistas“ netruko susilaukti pripažinimo – romanas šiuo metu verčiamas į latvių kalbą, pasirašyta sutartis dėl jo ekranizavimo, kūrinys nominuotas Metų knygos rinkimuose. Kotryna Zylė atskleidė romano kūrimo „virtuvę“ ir užkulisius.  „Nupūtusi dulkes nuo lietuviškos mitologijos“, vykusiai parodė, kad jos vieta – ne tik tautosakininkų surinktuose raštuose, bet ir šiuolaikinėje jaunimo literatūroje.

Rašytoja įdomiai lygino mūsų Užgavėnias ir Venecijos festivalį, norą, ar veikiau netgi, būtinybę, bent kartą metuose tapti kažkuo kitu, pasislėpti „po kauke“ ir iš širdies „išsitaškyti“. Klausė ar žinome apie vorus, nešančius laimę. Apie tris, likimą lemiančias Laimas – gerą, blogą ir sušvelninančią viduriniąją.  Apie laumes, jų sukeičiamus vaikus ir gyvu kūnu ir krauju virstančius šiaudus – tai vienas šiurpiausių mitų, lemiantis ir vieną svarbiausių romano siužetinių linijų. Autorė atvirai ir  aiškiai pasisakė kodėl pasirinko tokią – emociją kuriančią teksto kalbą: gyvą, tarmišką, gatvės, kur kartu sugyvena svetimžodžiai, trumpiniai, net keiksmažodžiai ir tekstas – kartais erzinantis, bet įtraukiantis, nepaleidžiantis. „Emocijai kurti tinka visos priemonės, ji – svarbiausia“ – drąsiai teigė autorė.

…pūga, dailės mokykla, keistuoliai žmonės ir dar keistesnės būtybės. Viso to centre – šešiolikmečiai Gabija ir Gedas. Jų pažintis netikėtai lemia dviejų pasaulių – realaus ir anapusinio – susidūrimą. Kūrinyje šių dienų Vilniuje veikia laumės, vėlės, Giltinė ir kitos mitinės būtybės – mitologinis pasaulis čia ne mažiau realus ir tikroviškas ir  tai, pasak autorės, buvo vienas iš romano tikslų.

„Pasakojimas pilnas keistuolių, o aš juos visus ypač myliu, “ – sakė Kotryna Zylė. Rašant knygą, rašytoją konsultavo visas būrys specialistų – anesteziologas–reanimatologas, klimatologas, psichologė, net pirotechnikas.