STIPRINAME POZITYVIOS TĖVYSTĖS ĮGŪDŽIUS

Mūsų mokykloje 11 tėvelių baigė mokymus vaikų auklėjimo įgūdžių stiprinimo, lavinimo grupėje tėvams „STEP“ – tai jau aštunta tėvelių grupė, įgijusi pozityvios tėvystės įgūdžių.

 

 DĖKOJAME VALSTYBINIAM VISUOMENĖS SVEIKATOS STIPRINIMO FONDUI,

Finansuojančiam STEP tėvų grupes

 2019 m. kovo – gegužės mėn. Druskininkų „Saulės“ pagrindinėje mokykloje vyko tėvų grupės pagal STEP[1] 6-12 programą, skirtą tėvams.

11 dalyvių (tėvelių/mamyčių) STEP programoje galėjo dalyvauti nemokėdami dalyvio mokesčio, kadangi Druskininkų „Saulės“ pagrindinė mokykla yra PAKA projekto „STEP efektyvios tėvystės įgūdžių ugdymo grupės – šeimų psichologiniam atsparumui didinti“ partneris. Šių tėvų grupių veiklos finansuojamos Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis.

Projektu siekiama stiprinti efektyvios ir atsakingos tėvystės įgūdžius bei drąsinti juos naudoti abipuse pagarba pagrįstus vaiko ugdymo metodus, skiriant ypatingą dėmesį mažesniuose miesteliuose ar didesnių miestų pakraščiuose gyvenantiems tėvams, kūdikio besilaukiančioms šeimoms (mamoms ir jų partneriams/ tėčiams).

Valstybiniam visuomenės sveikatos stiprinimo fondui finansuojant projektą, antrame projekto įgyvendinimo etape 126 dalyviai (tėčiai/mamos) galėjo dalyvauti efektyvios tėvystės įgūdžių ugdymo grupėse nemokant dalyvio mokesčio (projekto įgyvendinimo laikotarpiu tėvų grupėse sudalyvavo 260 dalyvių). Dėkojame prie šio projekto etapo įgyvendinimo prisidėjusiems PAKA partneriams, – įvairių Lietuvos miestų ir miestelių ugdymo įstaigoms, bendruomenėms, švietimo pagalbos tarnyboms: Asociacijai Riešės bendruomenė, VšĮ „Kartu saldu“, bendradarbiaujančiam su Biržų „Aušros“ pagrindine mokykla, Kauno r. Girionių vaikų darželiui, Vilniaus r. Pagirių vaikų darželiui „Pelėdžiukas”, Kauno r. Noreikiškių lopšeliui-darželiui „Ąžuolėlis“, Kauno r. Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijai, Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijai, Druskininkų „Saulės” pagrindinei mokyklai, Klaipėdos Tauralaukio progimnazijai, , Pasvalio r. Joniškėlio G.Petkevičaitės-Bitės gimnazijai. Nuoširdžiai dėkojame šių įstaigų vadovams, sudariusiems galimybę dalyviams atvykti į užsiėmimus bei reikšmingai prisidėjusiems prie atsakingos ir pozityvios tėvystės idėjų, metodų sklaidos šviečiant ir ugdant tėvus.

Dalyvaudami STEP tėvų grupėse tėvai įgijo daugiau žinių apie psichologinę-socialinę vaiko raidą, tinkamą ir netinkamą vaiko elgesį bei jį lemiančias priežastis, atsakingos ir efektyvios tėvystės įgūdžius: demokratišką auklėjimo ir bendravimo su vaiku būdą, pozityvius drausminimo būdus nustatant ribas vaiko elgesiui ir sprendimams, tinkamą savęs ir vaiko drąsinimą, „Aš kalbą“ ir kt. bei įgytas žinias išbandė praktiškai.

Kelių dalyvių atsiliepimai:

  • Dalyvavimas STEP tėvų grupėje davė daugiau pasitikėjimo savimi. Sužinojau, tai ko nežinojau.
  • Sunkias situacijas galima spręsti ir su šypsena, nes bendras aptarimas ir sprendimų siūlymai buvo vertingi, o kartais labai netikėtai kūrybiški.
  • Buvo labai naudinga ir vertinga patirtis. Padėjo geriau suprasti vaiką, sutarti su juo. Stiprybė – bendravimas su tėvais auginančiais panašaus amžiaus vaikus.
  • Labai naudingos diskusijos ir praktiniai situacijų aptarimai. „Tėvų knyga“ labai lengvai skaitosi, daug naudingų ir lengvai įgyvendinamų patarimų. Didžiausia stiprybė – pasitikėjimą kelianti atmosfera, išsipasakoti lengva, nes sulauki palaikymo, padrąsinimo.
  • Išmokau naujų metodų, gavau daug praktinių patarimų, kaip teisingai „išeiti“ iš konfliktinių situacijų su vaikais, gaunant teigiamą rezultatą.

 Plačiau apie projektą:

 2018 m. gruodžio mėn. – 2019 m. gegužė mėn., projekto įgyvendinimo metu buvo suorganizuota 21 tėvystės įgūdžių tobulinimo grupė pagal STEP programas, kuriose dalyvavo 260 dalyviai (tėčiai, mamos): 8 grupės (101 dalyvis) buvo skirtos mažylius iki 5 m. auginantiems tėvams, 6 grupės (bent 74 dalyviai) – 6-12 m. vaikus auginantiems tėvams, 7 grupės (bent 85 dalyviai) – paauglių tėvams.

Trečio projekto įgyvendinimo etapo metu bus suorganizuotos 4 grupės (bent 20-24 dalyviai) kūdikio besilaukiantiems tėvams.

Pagrindinės projekto veiklos, t. y. STEP tėvystės įgūdžių tobulinimo grupės, skirtos tėvams, auginantiems įvairaus amžiaus vaikus vyko: Riešėje (Vilniaus r.), Pasvalyje, Pagiriuose (Vilniaus r.), Biržuose, Marijampolėje, Žaslių km. (Kaišiadorių r.), Utenoje, Šlienavoje (Kauno r.), Girionyse (Kauno r.), Kluoniškių km. (Zapyškio sen.), Širvintose, Naujojoje Vilnioje, Garliavoje (Kauno r.), Druskininkuose, Klaipėdoje, Joniškėlyje (Pasvalio r.), Noreikiškėse (Kauno r.).

Įgyvendinant projektą buvo bendradarbiaujama su 18 partnerių –  minėtų miestelių ar didesnių miestų pakraščio Švietimo pagalbos tarnyba „Pasvalio r. sav. Švietimo pagalbos tarnyba“, bendruomene „Asociacija Riešės bendruomenė“, VšĮ: „Kartu saldu“, kuri bendradarbiavo su Biržų „Aušros“ pagrindine mokykla ir lopšeliu-darželiu „Ąžuoliukas“ bei ugdymo įstaigomis: Marijampolės sav. Ryto pagrindine mokykla, Žaslių pagrindine mokykla, Šlienavos pagrindine mokykla, Kauno r. Zapyškio pagrindine mokykla, Vilniaus Barboros Radvilaitės progimnazija, Pasvalio Petro Vileišio gimnazija, Utenos Dauniškio gimnazija, Jonučių progimnazija, Kauno r. Girionių vaikų darželiu, Vilniaus r. Pagirių vaikų darželiu „Pelėdžiukas”, Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazija, Druskininkų „Saulės” pagrindinė mokykla, Klaipėdos Tauralaukio progimnazija, Pasvalio r. Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės –Bitės gimnazija, Kauno r. Noreikiškių lopšeliu – darželis „Ąžuolėlis“, Kauno r. Akademijos Ugnės Karvelis gimnazija.

 2019 m. birželio – lapkričio mėn. bus tęsiamos projekto veiklos. Daugiau informacijos: http://www.stepgrupes.lt/.

STEP programos vadovė Aušra Keturkienė

Projekto vadovė Rūta Lingytė

[1]STEP (angl. Systematic Training for Effective Parenting – Sistemingas efektyvių vaiko auklėjimo įgūdžių lavinimas)tai pasaulyje populiari tėvų ugdymo programa. Lietuvoje ji įgyvendinama nuo 2010 m. Iki šiandien STEP programa yra viena iš nedaugelio, kurios efektyvumas pagrįstas mokslinių tyrimų rezultatais. 2010-2018 m. STEP tėvų grupes sėkmingai baigė 4500 tėvelių įvairiuose Lietuvos miestuose.

STEP programos įgyvendinimą, kokybę ir plėtrą užtikrina Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija (PAKA), kuriai vadovauja STEP programos koordinatorė Lietuvoje, PAKA prezidentė dr. Jolita Jonynienė.

Daugiau informacijos apie grupes galite rasti internetinėje svetainėje: www.stepgrupės.lt