SAUSIO 13-OJI. ATMINTIES UGNIS NEBLĖSTA

Nuo lemtingų įvykių 1991 m. sausio 13 dieną prabėgo kone trys dešimtmečiai. Regis, tos nakties skauduliai, baimė, nekaltų žmonių raudos, laisvės dainos liko jau kažkur praeityje, knygose, filmuose. Tačiau atminties ugnis neblėsta. Ji nuolat turi būti kurstoma – iš naujo ir vis stipriau, nes tauta, turinti didvyrius, turinti prieš ką nulenkti galvą, išlaikys valstybingumą, tautiškumą, o auganti karta su pagarba lūpose ir pasididžiavimu akyse galės visam pasauliui skelbti: „Esame nepalaužiami dvasia ir kūnu!”
Dideli darbai prasideda nuo mažų. Tačiau maži darbai, daromi su didele meile, gali pavirsti labai dideliais darbais. Tą netruko įrodyti 5-6 klasių mokiniai: savo darbais jie įprasmino žuvusiųjų kruvinosios sausio nakties aukų ir visų dalyvių atminimą. III a. fojė mažieji surengė piešinių parodą – įvairiomis technikomis (pieštukais, guašu, kreidele) vaizdavo tos nakties svarbiausius momentus, televizijos bokštą, karinės technikos grėsmę ir drąsius laisvės kovotojų veidus. Piešiniai tarsi užuolaidėlės puošia langus, o šalia jų stūkso ir televizijos bokšto maketai – patys atkakliausi, nagingiausi penktokai ir jų tėveliai iš popieriaus padirbo svarbių sausio nakties objektų maketus. Šioje erdvėje ,,išaugo“ ir atminimo alėja – mokiniai rašė savo įžvalgas apie tai, kodėl mums svarbu prisiminti ir gerbti žuvusiuosius už Lietuvos laisvę, kuo reikšmingas jų žygdarbis. Prasmingiausios mokinių mintys puošia atminimo medžius, kiekvienas gali jas perskaityti. Na o parodos centre kabo žuvusiųjų sausio 13 –ąją portretai, o parodų lentos apačioje rusena atminimo liepsna… Erdvę įrėmina tautinių spalvų paukščių voros – tarsi primena garsios K. Smorigino dainos žodžius: „Pakilo paukščiai virš dausų – tylu, jų meilės giesmės baigės…“ Šioje erdvėje ankstyvą rytą istorijos mokytoja R.Vaškevičienė vedė pamoką Sausio 13 – osios aukoms atminti: penktokai deklamavo eiles, patys pristatė svarbius istorinius faktus apie tą laikmetį, netgi pavirto žurnalistais ( turėjo tikrą mikrofoną!), kuriems rūpi gauti teisingą atsakymą iš klasėje sėdinčių respondentų. Džiugu, kad teisingų atsakymų buvo daug – penktokai žino skaudžią savo tautos istoriją. Tuo metu visuose mokyklos languose degė simbolinės atminimo žvakelės. Na o 12 val. beveik du šimtai mokyklos mokinių ir mokytojų dalyvavo simboliniame bėgime apie Druskonio ežerą, taip dar kartą įprasmindami tautos didvyrius, jų auką ir jos prasmingumą mūsų valstybingumo kelyje.

Už pagalbą įrengiant edukacinę erdvę III a. fojė norime padėkoti mokiniams ir mokytojams: simboliška, bet sekmadienio vakarą plušėti į mokyklą susirinko 14 mokinių – tiek žmonių žuvo kruviną sausio 13–osios naktį… Ačiū mokytojoms Genutei Sutkienei ir Ramutei Vaškevičienei – už idėjų įgyvendinimą, paaukotą laiką ir pilietiškumo pamokas mūsų atžalynui.

Renata Jaskelevičienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja-metodininkė

Sausio 13 d. sanatorinių klasių mokiniai taip pat paminėjo Laisvės gynėjų dienos 29-ąsias metines. Atviros istorijos pamokos metu mokytoja R. Vaškevičienė priminė skaudžius istorinius įvykius – 1991-ųjų akimirkas, parodžiusias Lietuvos gyventojų vienybę ir pasiaukojimą, VGTU inžinerijos licėjaus 7 kl. mokinys Kipras ir Vilniaus Pilaitės gimnazijos dešimtokas Emilis, kuris yra LMS (Lietuvos moksleivių sąjunga), JKL (jaunųjų konservatorių lyga) narys paruošė ir pristatė pranešimus apie žmones, kurie kovojo, kad mes gyventumėm laisvoje ir nepriklausomoje šalyje. Po pranešimų mokytoja Ramutė vedė įdomią diskusiją. Mokiniai pasakojo, kaip Sausio 13-ąją pažymi savo mokyklose. Sužinojome, kad Šventežerio mokiniai bėga tradicinį bėgimą Sausio 13-osios aukoms atminti, o šv. Benedikto gimnazijos bendruomenė gyva grandine apjuosia savo mokyklą, kad daugelyje mokyklų lankosi Sausio 13-osios įvykių dalyviai ir dalinasi savo prisiminimais. Vaikams patinka graži tradicija į atlapą segtis neužmirštuolę – atminties ir pagarbos ženklą Sausio 13-osios aukoms atminti. Vieni jas gamina patys, kiti įsigija prekybos vietose ir skiria simbolinę paramą šiandieniniams Lietuvos gynėjams – Krašto apsaugos savanorių pajėgoms. Atmintis bus gyva amžinai, nes kiekvienas vaikas žino kam skirta pilietinė akcija, kai languose uždegamos žvakutės.