DALYVAVOME JUC ORGANIZUOTAME JAUNIMO MAINŲ PROJEKTE KIPRE

Birželio 24 – liepos 1 d. mūsų mokyklos 8a klasės mokiniai dalyvavo 7 dienų jaunimo mainų projekte „Protecting Plantet Starts With You“, kuris vyko saulėtame Kipre, vaizdingame Pafoso mieste. Šio projekto idėja mums, gamtosauginės krypties mokyklos atstovams, pasirodė įdomi, vertinga, todėl nedvejodami sutikome su Jaunimo užimtumo centro pasiūlymu dalyvauti mainuose – dar kartą tariame AČIŪ šauniam Druskininkų miesto JUC kolektyvui už pagalbą, rūpestį, galimybę jaunuoliams išvykti į svečias šalis, pažinti jų kultūrą, savitumą, semtis vertingos patirties, tobulinti kalbinius įgūdžius, na, ir svarbiausia – atstovauti savo miestą, mokyklą bendraujant ir dirbant išvien su kitų tautų jaunuoliais. Taigi kuo ypatinga ir svarbi buvo mūsų kelionė svetur, kokių įspūdžių paliko kiekvieno dalyvio atminty?

Mainuose dalyvavo jaunuoliai iš Sakartvelo, Kipro (tiesa, Kipro atstovai – daugiausia atvykėliai iš Sirijos); sutikome savanorius iš Italijos – Marko ir Mauro, teorines paskaitas mums vedė patyrę dėstytojai iš Suomijos, Latvijos, studentai iš Didžiosios Britanijos – taigi šis projektas „po vienu stogu“ subūrė skirtingų kultūrų, šalių, netgi rasių atstovus: džiugu, kad visas dienas vyravo pagarbaus bendravimo, bendradarbiavimo dvasia, pavyko dirbti grupėse, generuoti idėjas, dalintis patirtimi su skirtingų šalių atstovais. Gamtosauginių problemų, aplinkosauginių iššūkių turi kiekviena šalis, tad projektinių veiklų metu jaunuoliai, pasiskirstę į mažesnes grupes, kūrė įvairius mus supančios gamtos išsaugojimo „sprendinius, algoritmus“:  parengė gamtosauginių kampanijų logotipus, pristatė gamtosaugines problemas, buvo kuriamos ir gamtosauginių akcijų idėjos –  scenarijai video filmukams, renginių planai, skrajutės apie gamtos saugojimo svarbą, sentencijos, haiku gamtos išsaugojimo tema. Kartais ir mes tapdavome veiklų organizatoriais, rengėjais kitiems projekto dalyviams – tai buvo gana didelis iššūkis ir nauja patirtis, leidusi pažinti savo galimybes, sustiprinti anglų kalbos žinias. Pasibaigus veiklų sesijoms, dalyviai dar turėdavo atlikti namų darbus – mūsų mokyklos jaunuolių grupelė sukūrė penkis video filmukus įvairiomis gamtosaugos temomis: miškų saugojimo, šiukšlių rūšiavimo, perdirbimo tema. Rimtąsias veiklų dalis lydėjo linksmi jaunuolių susitikimai prie viešbučio baseino ( kartais ir naktiniai „pasimatymai“!), smagūs kultūriniai „vakarai“, kurių metu ragavome ne tik kitų šalių virtuvės „šedevrų“, bet ir bandėme atskleisti žinias apie tos šalies kultūrą, savitumą. Na ir tik dvi paskutines mainų dienas pabuvome „laisvi“ nuo įtemptų veiklų – pabuvojome dievo Dioniso namuose, kuriuose mus sužavėjo  įspūdingo grožio mozaikos, atspindinčios antikinį gyvenimo ritmą, mitologijos personažus ir įvykius. Nukeliavome iki Agoros aikštės, įsigijome lauktuvių, pajutome čionykščių žmonių svetingumą, draugiškumą. Išvydome ir Viduržemio jūrą – vieną laukiamiausių mūsų išvykos objektų: ilgai tyrinėjome jos dugną, gyvūniją – įsitikinome, kad maudynėms reikia specialaus apavo, bristi jūros dugnu tikras iššūkis! Tačiau patys drąsiausi ir atkakliausi mainų dalyviai šį iššūkį įveikė.

Dabar, kai po mainų prabėgo dvi atokvėpio savaitės, spėjome apmąstyti nuveiktus darbus, suvokti, kiek tūkstančių kilometrų nukeliauta, kokie iššūkiai įveikti – norisi garsiai pasidžiaugti savo „komanda“: mes, aštuntokai, buvome jauniausi projekto dalyviai, tačiau nepaisant amžiaus, vaikai įrodė, kad yra brandūs, kantrūs, sukaupę vertingų gamtosauginių žinių, socialinių įgūdžių, jie buvo aktyvūs diskusijų dalyviai, uoliai atliko visas veiklų užduotis – kiekvieno rankose atsidūrė pirmasis ERASMUS+ jaunimo mainų pažymėjimas! O mane, auklėtoją, ypač žavėjo ir stiprino Šarūno, Mato gamtosauginės žinios, tvirtos nuostatos, Ievos, Ugnės ir Viltės atviras, nuoširdus bendravimas su jaunuoliais iš Sakartvelo, Airono, Armino atsakomybė ir įsitraukimas į veiklas.

O štai ką apie naują patirtį mąsto patys mainų dalyviai:

Ieva Gudaitytė:

„Manau, lengviausia ir smagiausia buvo kalbėtis su bendraamžiais – per tiek dienų juos pavyko neblogai pažinti! Smagu buvo būti svetimoje šalyje ir šiek tiek sužinoti apie jos kultūrą, papročius. Tačiau sunku buvo prisitaikyti prie naujos aplinkos, kitų žmonių, reikalavimų.“

 

Ugnė Grigaitė:

„Man tai buvo vienas iš geriausių priimtų sprendimų – likau nuoširdžiai nustebinta ir sužavėta. Mano pirmasis Erasmus+ projektas Kipre, bet tikrai, tikiu, kad jis bus ne paskutinis! Didžiausią įspūdį paliko sutikti dalyviai iš įvairių šalių, taip pat linksmi, nuotaikingi šio projekto savanoriai iš Italijos. Visada dirbome grupėmis, tai mums leido geriau pažinti kitus, sužinoti apie skirtingas šalis bei jų kultūrą, taršos problemas. Išsakėme savo nuomonę, dalinomės mintimis, pristatinėjome atliktas užduotis, keliavome po Pafosą. Džiaugiuosi, jog pavyko viską įveikti, sustiprinti tarpkultūrinį bendravimą ir komunikavimą, įdėti daug pastangų, išlikti motyvuota ir nusiteikusi. Tai buvo neįkainojama patirtis!“

 

Viltė Vigraitytė:

„Kelionės Kipre metu buvo lengva susirasti draugų ir pasidalinti mintimis. Tačiau kartais buvo sunku bendrauti su kitais, nes ne visų anglų kalbos žinios buvo geros. Man patiko mokytis, patiko naujos patirtys. Taip pat supratau, kad norint pakeisti pasaulį, tereikia turėti teigiamą mąstymą ir tikėti, kad viskas gali būti gerai, viskas yra mūsų pačių rankose.“

 

Šarūnas Giedraitis:

„Man asmeniškai iš pradžių buvo sunku priprasti prie klimato, žmonių charakterių – kaip skirtingai jie darė dalykus, kuriuos aš dariau visiškai kitaip ir negalvojau, kad kažkas kitaip juos gali daryti (drausmė, rimtumas, laisvas laikas ir t.t). Labai patiko pažintis su naujomis kultūromis, patiko girdėti žmonių, atvykusių iš skirtingų kraštų ir turinčių skirtingus kultūrinius pagrindus, mintis, idėjas,  kokios ekologinės problemos yra jų šalyse ir kaip tos šalys su jomis tvarkėsi/nesitvarkė. Labai sustiprinau bendravimo anglų kalba praktinius įgūdžius, įsitikinau, kad esu komunikabilus, draugiškas ir supratingas.“

Aironas Vesfeldas:

„Man buvo labai smagu, patiko praktiškai viskas,  išskyrus kai kurias nuobodesnes ir ilgai užsitęsusias veiklas, bet visgi buvo labai įdomu: geri žmonės, vaizdinga gamtas, graži jūra – tik liūdna, kad šiame mieste labai daug šiukšlių. Būtinai vykčiau dar kartą!”

Matas Urmanavičius:

„Kipre man patiko tai, kad galėjau susipažinti su žmonėmis iš skirtingų šalių bei kultūrų, taip pat kad viešbutis turėjo vidinį baseiną ir kad pamatėme keletą įdomių lankytinų Pafoso vietų, lankomų objektų. Nepatiko tai, kad ten organizuotos veiklos labai ilgai užtruko, nesužavėjo ir pamatytas šiukšlių kiekis – jų tikrai daugiau nei Lietuvoje. Bet keliauti tikrai buvo verta! Dėkojame visiems, kurie prisidėjo prie mūsų tikslo įgyvendinimo: tėvams, JUC, „Saulės“ mokyklos vadovams, mainų organizatoriams iš Kipro ir savo auklėtojai, kuri išlydėjo mus į kitą pasaulio kraštą…“

Renata Jaskelevičienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja