„LIETUVIŲ KALBOS DIENOS“ MOKYKLOJE

Jau kelerius metus iš eilės visose šalies mokyklose vyksta „Lietuvių kalbos dienų“ renginiai – tokiu būdu vaikai skatinami akyliau, pagarbiau žvelgti į vieną seniausių, unikaliausių, gramatikos požiūriu – sunkiausių kalbų pasaulyje. O prie tauraus lietuviško žodžio virpėjimo, skambėjimo su mokiniais galime prisiliesti pačiais įdomiausiais, netradiciniais būdais: akcijomis, konkursais, projektais.

Pirmiausia mokiniai dėl lietuvių kalbos žinovo titulo varžėsi „RAŠTINGIAUSIO MOKINIO“ konkurse, kuris kasmet skiriamas Tarptautinei gimtosios kalbos dienai įamžinti – gramatikos „ekspertą“ rinkome 5-8 klasėse. Vyresniųjų klasių mokiniai rašė diktanto tekstą apie taikos svarbą ir prasmę. Na o žemesniųjų klasių moksleiviai šiame konkurse varžėsi itin atkakliai – daug jų, norinčių pasitikrinti savo lietuvių kalbos išmanymą, tąkart griebėsi plunksnos. „Raštingiausio mokinio“ titulus pelnė 5c kl. mokinė Aistė Šimoniūtytė, 6a kl. moksleivė Viltė Stonkutė, 7b kl. mokinys Arnas Sasnauskas ir 8b kl. mokinė Gabija Janulevičiūtė.

Kovo mėnesį kalendoriuje žymeklį sustabdome ties dar viena reikšminga lietuvių kalbos istorijai data – tai KNYGNEŠIO DIENA. Norėdami atkreipti dėmesį į šio unikalaus, UNESCO kultūros pavelde saugomo reiškinio svarbą, organizavome savivaldybės mokyklų 5-8 kl. mokinių PROTMŪŠĮ „KNYGNEŠIŲ TAKAIS“. Jame savo knygnešystės istorijos žinias, erudiciją pasitikrino „Atgimimo“, „Saulės“, Viečiūnų ir Leipalingio mokyklų mokinių komandos – ko gero, gimtosios sienos padėjo nugalėti atkakliems ir ryžtingiems mūsų – „Saulės“ mokiniams, kurie apie spaudos draudimo laikmetį, jo šviesuolius, slaptąsias mokyklas ir knygnešių veiklą žinojo daugiausia.

Na, o balandžio – gegužės mėnesiais mokykloje „virė“ dar kitoks gyvenimas: buvo ruošiamasi smagiam susitikimui su lopšelio–darželio „Bitutė“ mažaisiais ugdytiniais, kurie nuo kitų mokslo metų rengiasi tapti mūsų mokyklos bendruomenės dalimi: taigi vyresniųjų klasių moksleiviai repetavo LITERATŪRINĮ SUSITIKIMĄ su darželinukais – pasirengė jiems skaityti meninio stiliaus tekstus, aptarė susitikimo detales, rengė dovanėles mažiesiems. 5c, 6b ir 7a klasės moksleiviai aplankė tris darželinukų grupes, kartu su mažaisiais draugais aptarė išgirstus literatūros kūrinius, diskutavo apie pasakas ir jų reikšmę – tokius literatūrinius „susitikimus“ skirtingo amžiaus vaikams lietuvių kalbos mokytojos organizuoja jau ne vienerius metus – džiugesio, šilumos, jaukumo palytėti kaskart paliekame mažuosius „Bitutės“ gudruolius, kuriems, tikime, „Saulės“ mokykla greitai taps antrais namais…

Gegužės mėnesį I aukšto fojė eksponuojama mokinių kurtų KNYGOS SKIRTUKŲ PARODA – didelė dalis mokinių panoro dalyvauti mėgstamiausios knygos skirtuko kūrimo konkurse. Savaitę mokiniai, mokytojai buvo kviečiami balsuoti už labiausiai patikusį kūrėjo darbą. O skirtukų mokiniai pagamino labai įvairių: vieni atkūrė žinomų knygų personažus, įvykius, pasakų veikėjus, stebuklinius daiktus; kiti atskleidė knygos reikšmę, skaitymo emociją, dargi kiti vaizdavo animacijos pasaulio veikėjus… Susumavus balsus, knygų skirtukų kūrimo konkurso laureatais tapo šie mokiniai: Elinga Buragaitė (8b kl.), Marta Taruškaitė (6c kl.), Karina Sereičikaitė (5c kl.) ir Gabija Janulevičiūtė (8b kl.).

Gegužės 27 d. mokyklos I a. fojė, šalia skirtukų parodos, įvyko lietuvių kalbos dienų renginių apibendrinimas – mokytoja R. Truskienė padėkojo gimtosios kalbos puoselėtojams, žinovams už jų iniciatyvumą, įsitraukimą į lituanistines veiklas, o mokyklos direktorė L.Bagdanavičienė įteikė padėkas ir dovanėles veiklų nugalėtojams.

Renata Jaskelevičienė, lietuvių kalbos mokytoja